RESULTAT
Stockholmskampen 2019-09-05
Lidingövallen
IFK Lidingö
Uppdaterad: 2019-09-05 13:40
 
P13 Häck 200m
Finalheat 14 sep 
Kim Wingren06Bromma IF32.997   
Jonathan Edberg06Turebergs FK33.308   
Oskar Sterner06Täby IS34.5711   
Oscar Bodegård06Bromma IF34.8012   
Jack Holmberg06Danderyds SKej start-   

Finalheat 24 sep 
Victor Tjeder06Täby IS32.886   
Wilmer Klintorph Lidgren06Täby IS36.7116   
Jakob Alpen06IFK Lidingö37.8317   
Emil Lindegren06IFK Lidingö40.4519   
Karl Ottfalk06IFK Lidingöbröt-   
Vincent Källström06Turebergs FKej start-   

Finalheat 34 sep 
Filip Olsson06Bromma IF31.501   
John Bäck06Turebergs FK31.723   
Gustav Källström06Turebergs FK32.274   
Jacob Rappe06Turebergs FK36.3114   
Jonah Heldt06Hässelby SK36.3415   
Arvid Wegler06Bromma IFej start-   

Finalheat 44 sep 
Simon Johannesson06IFK Lidingö31.652   
Filip Eriksson06IFK Lidingö34.3310   
Morris Dahlqvist06Täby IS38.6118   
Erik Johannesson06IFK Lidingöej start-   
Oskar Lidberg06Danderyds SKej start-   
Love Wadström06Danderyds SKej start-   

Finalheat 54 sep 
Jacob Semb-Josefson06Turebergs FK32.685   
Vilhelm Psilander06IFK Lidingö33.639   
Oscar Pettersson06IFK Lidingö35.6513   
Edwin Aragorn06Danderyds SKej start-   
Ludwig Holzapfel06Danderyds SKej start-   
Tim Laurell06Hässelby SKej start-   


P13 Trestegzon
4 sep 
Filip Olsson06Bromma IF11,65   
Jonathan Edberg06Turebergs FK10,54   
Gustav Källström06Turebergs FK10,25   
Kim Wingren06Bromma IF10,19   
Victor Tjeder06Täby IS9,59   
Simon Johannesson06IFK Lidingö9,38   
John Bäck06Turebergs FK9,35   
Wilmer Klintorph Lidgren06Täby IS8,90   
Vilhelm Psilander06IFK Lidingö8,89   
10 Oscar Bodegård06Bromma IF8,74   
11 Oskar Sterner06Täby IS8,73   
12 Jacob Semb-Josefson06Turebergs FK8,68   
13 Jonah Heldt06Hässelby SK8,58   
14 Tim Laurell06Hässelby SK8,56   
15 Erik Johannesson06IFK Lidingö8,55   
16 Ludwig Holzapfel06Danderyds SK8,42   
17 Jacob Rappe06Turebergs FK8,39   
18 Jakob Alpen06IFK Lidingö8,29   
19 Morris Dahlqvist06Täby IS8,21   
20 Oscar Pettersson06IFK Lidingö8,03   
21 Emil Lindegren06IFK Lidingö7,68   
22 Mattias Blomquist06IFK Lidingö7,38   
Filip Eriksson06IFK LidingöX   


P13 Diskus
4 sep 
Victor Tjeder06Täby IS29,34   
Oskar Kruse06Turebergs FK28,31   
Simon Johannesson06IFK Lidingö27,06   
Jonathan Edberg06Turebergs FK26,82   
Jacob Semb-Josefson06Turebergs FK25,18   
Wilmer Klintorph Lidgren06Täby IS24,60   
Gustav Källström06Turebergs FK22,60   
Tim Laurell06Hässelby SK20,39   
Oskar Sterner06Täby IS20,35   
10 Alexander Gottnersson06Turebergs FK20,33   
11 Erik Johannesson06IFK Lidingö19,84   
12 Morris Dahlqvist06Täby IS19,77   
13 Lucas Sannerbro06Turebergs FK19,52   
14 Mattias Blomquist06IFK Lidingö19,33   
15 Jonah Heldt06Hässelby SK19,20   
16 Filip Olsson06Bromma IF18,98   
17 Filip Eriksson06IFK Lidingö17,05   
18 John Bäck06Turebergs FK16,66   
19 Ludwig Holzapfel06Danderyds SK15,47   
20 Oscar Pettersson06IFK Lidingö15,09   
21 Jakob Alpen06IFK Lidingö14,55   
22 Love Wadström06Danderyds SK14,32   
23 Kim Wingren06Bromma IF14,27   
24 Karl Ottfalk06IFK Lidingö13,80   
25 Oscar Bodegård06Bromma IF12,67   
26 Emil Lindegren06IFK Lidingö11,83   


P12 600m
Finalheat 14 sep 
Vilhelm Lood Falgén07Turebergs FK 1:48.532   
Oliver Persson07Danderyds SK 1:49.723   
Edvin Huss07Turebergs FK 1:49.734   
Iker García Lundström07Turebergs FK 1:50.225   
Philip Persson07Danderyds SK 1:51.107   
Jacob Rune07Täby IS 1:51.378   
Daniel Larsson07IFK Lidingöej start-   
Alexander Mickelson07Turebergs FKej start-   

Finalheat 24 sep 
Leo Papinski07Täby IS 1:50.996   
Pontus Lindskog07IFK Lidingö 1:55.3311   
Arvid Tiberg07Turebergs FK 1:59.2214   
Erik Håkansson07Turebergs FK 2:01.4616   
Oliver Åkerberg07Hässelby SK 2:08.6624   
Ludvig Ellgren07Turebergs FK 2:11.0426   
Irving Lind07Hässelby SK 2:31.0129   
Jacob Norsell07Täby ISej start-   

Finalheat 34 sep 
Matteus Edetoft07Danderyds SK 1:55.2710   
Alexander Kronqvist07Danderyds SK 1:56.4112   
Hugo Skymne07Hässelby SK 2:04.1820   
Simon Lindström07Turebergs FK 2:05.5021   
Liam Dovander07Turebergs FK 2:11.0325   
Gustav Bemunger07IFK Lidingöej start-   
Nils Höglund07IFK Lidingöej start-   
Filip Wessel07Danderyds SKej start-   

Finalheat 44 sep 
Jakob Lennermark07Turebergs FK 1:47.731   
Oliver Sörman07Hässelby SK 2:00.8615   
Emil Söderberg07Täby IS 2:02.7017   
Emil Hansson07Täby IS 2:08.4423   
Hugo Danielsson07Hässelby SK 2:18.6827   
Truls Grahm07Bromma IFej start-   
Wilhelm Grahm07Bromma IFej start-   

Finalheat 54 sep 
Melker Larm07Turebergs FK 1:51.679   
Botvid Simonsson07Danderyds SK 1:59.1813   
Vincent Lingman07Täby IS 2:03.4818   
Love Mårtensson07Täby IS 2:04.1319   
Max Holmlund07IFK Lidingö 2:07.8822   
Marcus Beckman07Hässelby SK 2:24.3528   
Edvin Hansen Tydén07Turebergs FKej start-   


P12 Spjut
4 sep 
Simon Lindström07Turebergs FK31,62   
Irving Lind07Hässelby SK30,75   
Ludvig Ellgren07Turebergs FK29,73   
Emil Hansson07Täby IS25,47   
Jacob Rune07Täby IS25,15   
Jacob Norsell07Täby IS23,94   
Leo Papinski07Täby IS23,17   
Love Mårtensson07Täby IS23,00   
Hugo Danielsson07Hässelby SK22,54   
10 Vincent Arn07IFK Lidingö22,25   
11 Alexander Kronqvist07Danderyds SK21,82   
12 Melker Larm07Turebergs FK21,72   
13 Iker García Lundström07Turebergs FK21,68   
14 Joar Eriksson07Turebergs FK20,59   
15 Arvid Tiberg07Turebergs FK20,39   
16 Daniel Larsson07IFK Lidingö19,26   
17 Alexander Mickelson07Turebergs FK19,17   
18 Liam Dovander07Turebergs FK18,90   
19 Jakob Lennermark07Turebergs FK18,29   
20 Filip Wessel07Danderyds SK18,15   
21 Oliver Persson07Danderyds SK17,19   
22 Edvin Hansen Tydén07Turebergs FK16,92   
23 Hugo Skymne07Hässelby SK16,78   
24 Emil Söderberg07Täby IS16,65   
25 Max Holmlund07IFK Lidingö16,39   
26 Oskar Arrhem07Turebergs FK16,38   
27 Pontus Lindskog07IFK Lidingö16,22   
28 Edwin Linlöf07Täby IS15,89   
29 Erik Håkansson07Turebergs FK15,46   
30 Philip Persson07Danderyds SK15,36   
31 Marcus Beckman07Hässelby SK14,19   
32 Matteus Edetoft07Danderyds SK13,89   
33 Vilhelm Lood Falgén07Turebergs FK13,29   
34 Karl Thilers07Turebergs FK13,18   
35 Vincent Lingman07Täby IS12,95   
36 Gustav Bemunger07IFK Lidingö11,72   
37 Oliver Åkerberg07Hässelby SK11,37   
38 Botvid Simonsson07Danderyds SK7,30   


P12 5 x 60m
4 sep 
Turebergs FK P12 - 1Edvin Huss
Joar Eriksson
Karl Thilers
Alexander Mickelson
Simon Lindström
41.761   
IFK Lidingö P12 - 2Max Holmlund
Gustav Bernunger
Marcus Wettin
Nils Höglund
Pontus Lindeskog
43.872   
Danderyds SK P12 - 1Matteus Edetoft
Alexander Kronqvist
Oliver Persson
Philip Persson
Filip Wessel
44.724   
Täby IS 4 P07Leo Papinski
Emil Söderberg
Emil Hansson
Love Mårtensson
Jacob Rune
DQ-   

4 sep 
Turebergs FK P12 - 2Edvin Hansen Tydén
Jakob Lennermark
Melker Larm
Liam Dovander
Arvid Tiberg
44.443   
Täby IS 5 P07




44.855   
Turebergs FK P12 -3Ludvig Ellgren
Erik Håkansson
Iker Garcia Lundström
Vilhelm Lood Falgèn
Oskar Arrhen
46.796   
Hässelby SK 1 P 2007Hugo Skymne
Hugo Danielsson
Oliver Åkerberg
Marcus Beckman
Irving Lind
47.807   
IFK Lidingö P12 - 1Max Holmlund
Pontus Lindskog
Gustav Bernunger
Daniel Larsson
Vincent Arn
ej start-   


F13 Häck 200m
Finalheat 14 sep 
Ida Chrifi06Turebergs FK33.555   
Sofia Fröberg06IFK Lidingö36.4412   
Livia Klaesson06Hässelby SK37.3815   
Lo Moberg06Hässelby SK41.3323   
Natalie Reigo06Danderyds SKej start-   

Finalheat 24 sep 
Elsa Kagevik06Turebergs FK32.141   
Lova Mattsson06IFK Lidingö34.689   
Akleja Ekstedt06Hässelby SK39.3021   
Ebba Ekblom06Hässelby SKej start-   
Wilma Kling06Täby ISej start-   

Finalheat 34 sep 
Ella Fallope06Turebergs FK32.932   
Eleonora Wahlin06Täby IS34.217   
Elsa Kjellström06Hässelby SK34.608   
Vilma Stolpen06Täby IS36.4913   
Johanna Gummérus06Täby IS38.2219   
Maya Swedin06IFK Lidingöej start-   

Finalheat 44 sep 
Kajsa Andersson06Turebergs FK33.113   
Rut Grufman06Täby IS33.906   
Philippa Rundbladh06Hässelby SK35.1610   
Alice Saraste Sköld06Bromma IF37.7417   
Frederika Rosen06IFK Lidingö39.2820   
Ester Arkinger06IFK Lidingöej start-   

Finalheat 54 sep 
Olivia Holmström06Bromma IF37.2314   
Alva Levin06Bromma IF37.6616   
Majken Sjölander06Bromma IF38.0318   
Agnes Isenberg Erlandson06Bromma IF41.2322   
Linnea Husberg06Danderyds SKej start-   
Freja Lambourne06Danderyds SKej start-   

Finalheat 64 sep 
Alva Back06Turebergs FK33.334   
Ella Hansson06Bromma IF36.0611   
Täby IS 06 Svart06Täby ISej start-   
Nicole Donaldson06Hässelby SKej start-   
Annie Grindange06Turebergs FKej start-   


F13 Trestegzon
4 sep 
Ayla Hallberg Hussain06Turebergs FK10,72   
Kajsa Andersson06Turebergs FK9,72   
Rut Grufman06Täby IS9,45   
Ida Chrifi06Turebergs FK9,42   
Lova Mattsson06IFK Lidingö9,40   
Alva Back06Turebergs FK9,38   
Eleonora Wahlin06Täby IS9,37   
Agnes Isenberg Erlandson06Bromma IF9,22   
Livia Klaesson06Hässelby SK9,17   
10 Sofia Fröberg06IFK Lidingö9,08   
11 Ella Hansson06Bromma IF9,06   
12 Philippa Rundbladh06Hässelby SK8,95   
13 Elsa Kagevik06Turebergs FK8,94   
14 Elsa Kjellström06Hässelby SK8,80   
15 Freja Lambourne06Danderyds SK8,45   
16 Olivia Holmström06Bromma IF8,38       8,05
17 Alice Saraste Sköld06Bromma IF8,38   
18 Vilma Stolpen06Täby IS8,36   
19 Alva Levin06Bromma IF8,34   
20 Ella Thunell06IFK Lidingö8,24   
21 Akleja Ekstedt06Hässelby SK8,15   
22 Majken Sjölander06Bromma IF7,92   
23 Johanna Gummérus06Täby IS7,68   
24 Frederika Rosen06IFK Lidingö7,55   
25 Linnea Sandström06Turebergs FK6,94   
26 Lo Moberg06Hässelby SK6,89   
27 Nicole Donaldson06Hässelby SK6,43   
28 Linnea Husberg06Danderyds SK6,33   


F13 Diskus
4 sep 
Kajsa Andersson06Turebergs FK29,55   
Elsa Kjellström06Hässelby SK23,38   
Elsa Kagevik06Turebergs FK22,64   
Lova Mattsson06IFK Lidingö22,54   
Ida Chrifi06Turebergs FK21,72   
Matilda Petersson06Turebergs FK21,39   
Ayla Hallberg Hussain06Turebergs FK20,78   
Linnéa Ågren Lundman06Danderyds SK20,45   
Ella Fallope06Turebergs FK20,43   
10 Eleonora Wahlin06Täby IS19,58   
11 Vilma Stolpen06Täby IS19,48   
12 Philippa Rundbladh06Hässelby SK18,19   
13 Alice Saraste Sköld06Bromma IF18,15   
14 Disa Elenius06Turebergs FK17,64   
15 Livia Klaesson06Hässelby SK17,54   
15 Majken Sjölander06Bromma IF17,54   
17 Alva Levin06Bromma IF17,46   
18 Linnea Husberg06Danderyds SK17,25   
19 Agnes Isenberg Erlandson06Bromma IF17,17   
20 Olivia Holmström06Bromma IF16,51   
21 Ella Hansson06Bromma IF16,00   
22 Sofia Fröberg06IFK Lidingö14,46   
23 Natalie Reigo06Danderyds SK14,36   
24 Freja Lambourne06Danderyds SK14,20   
25 Akleja Ekstedt06Hässelby SK12,66   
26 Linnea Sandström06Turebergs FK12,61   
27 Johanna Gummérus06Täby IS12,56   
28 Lo Moberg06Hässelby SK12,45   
29 Frederika Rosen06IFK Lidingö12,17   
30 Nicole Donaldson06Hässelby SK11,31   


F12 600m
Finalheat 14 sep 
Julia Wändin07IFK Lidingö 1:47.261   
Zara Klouda07Turebergs FK 1:50.063   
Venla Engström07Turebergs FK 1:57.264   
Matilda Solén07Turebergs FK 2:04.728   
Vendela Heidendahl07Turebergs FK 2:05.579   
Amanda Solén07Turebergs FK 2:05.7510   
Vera Forssmed07Turebergs FK 2:20.6629   
Wilma Blitz07Turebergs FKej start-   

Finalheat 24 sep 
Ebba Holmgrene07Täby IS 2:13.4721   
Caisa Wibler07Hässelby SK 2:20.3528   
Frida Hellgren07Täby IS 2:22.2630   
Frida Heljestrand07Täby ISbröt-   
Alicia Bengtström07Danderyds SKej start-   
Emma Olofsson07Täby ISej start-   
Emmie Wedin07Turebergs FKej start-   
Frida Westberg07Turebergs FKej start-   

Finalheat 34 sep 
Claire Berggren07IFK Lidingö 1:47.382   
Tove Belmé07Täby IS 1:57.975   
Anja Tschertou Schäder07IFK Lidingö 2:09.3515   
Ida Thernelius07Bromma IF 2:14.2023   
Rose Masoudi07Bromma IF 2:15.3226   
Ella Alvarado Kallin07Bromma IF 2:16.3827   
Elin Gullicksson07Hässelby SK 2:27.8433   
Märta Lind07IFK Lidingö 2:40.0636   

Finalheat 44 sep 
Saga Hjelmeland Björnsson07Turebergs FK 2:04.577   
Leia Wikström-Lous07IFK Lidingö 2:13.8222   
Mira Christiernsson07IFK Lidingö 2:14.5724   
Saga Eckeskog07Hässelby SK 2:15.0325   
Moa Forsén07Hässelby SK 2:28.6534   
Robin De Paula07IFK Lidingöej start-   
Julia Kvarnström07Hässelby SKej start-   
Smilla Lunau07IFK Lidingöej start-   

Finalheat 54 sep 
Léopoldine Lindestam07Danderyds SK 2:01.216   
Lova Tillaeus07Täby IS 2:05.7611   
Ida Borglund07Täby IS 2:07.4313   
Hanna Juréen07IFK Lidingö 2:09.0514   
Alice Helge07Täby IS 2:11.3016   
Vera Oskarsson07IFK Lidingö 2:12.9918   
Norah Hamberg07Bromma IF 2:13.1920   
Mina Hägglund07Hässelby SKej start-   

Finalheat 64 sep 
Alma Hallsten07Täby IS 2:06.1212   
Ronja Maria John07Täby IS 2:12.6617   
Alexandra Karpsen07Danderyds SK 2:13.1519   
Elin Runemar07Turebergs FK 2:23.6731   
Ines Dahl07Hässelby SK 2:26.7332   
Julia Enochson07Danderyds SK 2:33.8735   
Julia Boström07Danderyds SKej start-   
Thelma Hedborg07IFK Lidingöej start-   


F12 Spjut
4 sep 
Elin Runemar07Turebergs FK22,32   
Norah Hamberg07Bromma IF21,93   
Evelina Larsson07Turebergs FK21,00   
Ebba Holmgrene07Täby IS18,40   
Leia Wikström-Lous07IFK Lidingö16,12   
Frida Heljestrand07Täby IS15,93   
Beate Pott07Turebergs FK15,86   
Caisa Wibler07Hässelby SK15,69   
Mira Christiernsson07IFK Lidingö15,65   
10 Sara Sjöstedt07Turebergs FK15,11   
11 Frida Westberg07Turebergs FK14,39   
12 Venla Engström07Turebergs FK13,94   
13 Natalie Nordström07IFK Lidingö13,90   
14 Léopoldine Lindestam07Danderyds SK13,72   
15 Lova Tillaeus07Täby IS13,68   
16 Claire Berggren07IFK Lidingö13,53   
17 Julia Wändin07IFK Lidingö13,38   
18 Emmie Wedin07Turebergs FK13,37   
19 Maja Nyman07Turebergs FK12,82   
20 Matilda Solén07Turebergs FK12,71   
21 Zara Klouda07Turebergs FK12,59   
22 Anja Tschertou Schäder07IFK Lidingö12,50   
23 Emma Olofsson07Täby IS12,44   
24 Julia Kvarnström07Hässelby SK12,39   
25 Julia Enochson07Danderyds SK12,18   
26 Ida Borglund07Täby IS12,02   
26 Ines Dahl07Hässelby SK12,02   
28 Saga Gustafsson07Turebergs FK11,97   
29 Alicia Bengtström07Danderyds SK11,75   
30 Frida Hellgren07Täby IS11,64   
31 Elin Gullicksson07Hässelby SK11,50   
32 Saga Hjelmeland Björnsson07Turebergs FK10,97   
33 Ida Thernelius07Bromma IF10,59   
34 Alice Helge07Täby IS10,39   
35 Moa Forsén07Hässelby SK10,33   
36 Ella Alvarado Kallin07Bromma IF10,29   
37 Ronja Maria John07Täby IS10,21   
38 Vera Oskarsson07IFK Lidingö10,03   
39 Saga Eckeskog07Hässelby SK9,85   
40 Amanda Solén07Turebergs FK9,83   
41 Rose Masoudi07Bromma IF9,54   
42 Tove Belmé07Täby IS9,43   
43 Vendela Heidendahl07Turebergs FK9,17   
43 Hanna Juréen07IFK Lidingö9,17   
45 Märta Lind07IFK Lidingö8,74   
46 Alexandra Karpsen07Danderyds SK7,27   
47 Vera Forssmed07Turebergs FK7,10   
48 Smilla Lunau07IFK Lidingö6,75   


F12 5 x 60m
Finalheat 14 sep 
Turebergs FK F12 - 2Venla Engström
Zara Klouda
Elin Runemar
Matilda Solén
Beate Pott
43.562   
Bromma IF IFAlva Levin
Rose Masoudi
Norah Hamberg
Ella Alvarado Kallin
Ida Thernelius
45.374   
IFK Lidingö F12 - 1Mira Christiensson
Julia Wändin
Anja Tschertoa Shäder
Natalie Nordström
Vera Oskarsson
45.495   
Turebergs FK F12 - 3Frida Westberg
Sara Sjöstedt
Amanda Solen
Vendela Heidendahl
Maja Nyman
46.196   
IFK Lidingö F12 - 2Claire Berggren
Leia Wiström-Roos
Lisa Barenstedt
Märta Lind
Hanna Jureen
48.118   
Täby IS 7 F07Ebbs Holmgren
Alma Hallsten
Ronja Maria John
Julia Kvarnström
Frida Hellgren
48.759   

Finalheat 24 sep 
Turebergs FK F12 - 1Sara Sjöstedt
Emmie Wedin
Evelina Larsson
Saga Hjelmeland Björnsson
Beate Pott
42.511   
Täby IS 6 F07Tove Belme
Alice Helge
Ida Borglund
Emma Olofsson
Lova Tillaeus
44.643   
Hässelby SK 2 F 2007Moa Forsen
Ines Dahl Oud
Elin Gullicksson
Saga Eckskog
Caisa Wibler
47.677   
Danderyds SK F12 - 1Julia Boström
Leopoldine Lindestam
Alexandra Karpsen
Alicia Bengtström
Julia Enochson
50.08-    ut
IFK Lidingö 2 07 blåJulia Wändin
Vera Oscarsson
Anja Tschertou Schäder
Robin de Paula
Smilla Lunau
ej start-   



© Track & Field, Christer Falk